امانت داری

شیخ به سوى رى حرکت کرده ، و در کوچه هاى رى از منزل شیخ یوسف استفسار می نمود: مردم در جواب او همه به صورت تعجب مى گفتند: بسیار جاى شگفت است که شخص ‍ پرهیزکارى مانند شما از منزل یک نفر آدم فاسق و بدکارى سؤال نماید، و شیخ در مورد ملامت واقع می شد.
شیخ از این پیش آمد متحیر و سرگردان شده ، و به ناچارى به طرف نیشابور مراجعت کرده : و استاد خود را از این امر مطلع ساخت .
استاد دوباره شیخ را امر کرد: به هر طوریست لازم است شیخ یوسف را ملاقات کرده ، و از روحانیت و انفاس قدسیه او استفاده نمائید.
شیخ این دفعه نیز بناچارى به سمت رى حرکت کرده : ملامت و مذمت مردم را به خود هموار ساخت .
شیخ به موجب نشانى که گرفته بود منزل شیخ یوسف را در محله باده فروش ها پیدا کرده ، و چون به باطاق او وارد شد، در یک طرف او بچه ظریف و خوش اندام و در طرف دیگر شیشه اى که شبیه به خمر بود، مشاهده نمود.
بر حیرت و تعجب شیخ افزوده شد و سؤ ال کرد، این منزل در این محله خماران با مقام شما تناسبى ندارد: و جهت انتخاب آن چیست ؟
میزبان: این خانه ها مربوط به دوستان ما بود که : یکى از اشخاص ظالم آنها را خریده و براى خمر فروشى و خمر سازى اختصاص داده است ، و خانه ما را نخریدند.
شیخ: این بچه زیبا و این شیشه خمر چیست ؟
میزبان: اما این بچه پسر صلبى من است . و اما شیشه : شیشه سرکه باشد نه خمر.
شیخ: در این صورت چرا با مردم طورى رفتار میکنند که : نسبت به مقام شما سوء ظن پیدا کرده ، و خود را در معرض تهمت قرار بدهید.
میزبان: براى اینست که مردم درباره من عقیده مند نبوده ، و مرا به امانت و وثوق و خوبى نشناسد تا کنیزهاى خود را به من سپارند، و عشق آن ها در قلب من جایگیر باشد.
شیخ بى اختیار به شدت گریه نمود. (1)
نتیجه :
انسان تا به امانت دارى خود اطمینان کامل ندارد، نباید خود را در معرض این مقام بزرگ قرار داده ، و حقوق دیگران را پایمال و خود را بوادى هلاکت بیاندازد.
امین بودن مقام بزرگیست و کسی که هنوز از صفات رذیله دور نگشته : نمیتواند دست و پاى و چشم و گوش و زبان خود را نگه داشته و خیانت نکند.
بسیارى از مردم که صفات حرص و طمع و شهوت و حبّ مال از قلوب ایشان خارج نشده ، و براى امانت دارى حاضر میشوند: از این راه خود را به پرتگاه گرفتارى و عقوبت نزدیک میکنند.
و بطور کلى : کسی که براى مقامى (علم ، زهد، تقوى ، قضا، روحانیت ، ریاست ) سزاوار و اهل نبوده و دعوى آن مقام میکنند. بطور مسلم جنایتکار و خیانت پیشه است .
این ها در حقیقت راهزن و دزدند. و با این عنوان می خواهند اموال و حقوق بیچارگان را پایمال کرده و به آرزوهاى شیطانى خود نائل گردند.

1- (کشکول شیخ )

تهیه و تنظیم:محمد رضا صفری

منبع:yamojir.com/fa

/ 1 نظر / 14 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐────────────────────────────────────┌ │ امیرالمؤمنین، امام علی علیه السلام فرمودند: │ │ هر چیزی دارای سیمایی است، و سیمای دین شما نماز است. │ │ بحارالانوار جلد 82 صفحه ی 227 │ ┘────────────────────────────────────└