LETTER4U
من را محبوب کنید
در راستای نشر فرهنگ اسلامی هرگونه استفاده ی تجاری از مطالب وبلاگ مورد رضایت ماست...به امید این که مقدمه سازان ظهورش باشیم...اللهم احفظ امامنا سید علی خامنه ای...یا حق...

روزشمار فاطمیه
روزشمار محرم عاشورا
ساعت فلش مذهبی

مجموعه خاطرات شهید نواب(ره)(قسمت چهارم)

 مجموعه خاطرات شهید نواب

دستگیری نواب

پس از ترور رزم آرا و استعفای حسین علاء با تلاش نواب و آیت الله کاشانی ، مصدق بر مسند نخست وزیری نشست اما پس از 3 ماه ، تمام زحمات آن دو را به فراموشی سپرد و دستور بازداشت نواب را صادر نمود.

مأموران در تیرماه 1330 نواب را در خیابان ژاله (شهدا) دستگیر کردند...

جهت مشاهده ی ادامه ی خاطرات به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید...


پس از اعتراض مردم نسبت به این عمل ، مصدق پاسخ داد:

«نواب از قبل، 2 سال محکومیت داشته ، او در سال 1326 در مسافرتی که به آمل داشت سخنرانی نمود و مردم بعد از سخنان ایشان به تظاهرات پرداختند و شیشه چند مغازه مشروب فروشی را شکستند.»

 اما حقیقت این بود که نواب خواستار اجرای احکام اسلامی و در مراحل بعد تأسیس حکومت اسلامی بود.

*****************************************************

نامه نواب به مصدق از داخل زندان قصر

هوالعزیز

تو ای مصدقِ کاذب، بیش از پیش چهره کریه باطن خود را به دنیا و مسلمانان نشان دادی.

 درهای خدا را به روی مردم بستی و از اجتماع مسلمانان به سر نیزه جلوگیری کردی و عده‌ای از علمای عالیقدر و مسلمانان محترم را بازداشت نمودی و تمام دعاوی خود را مبنی بر آزادی خواهی تکذیب کرده ، کریه‌ترین چهره‌های ظلم و جنایت را نشان دادی و گویا ندانستی که نجات مسلمانان بنا بر حفظ مصالح و نوامیس اسلام بوده ، اجرای احکام مقدس و تعالیم عالیه اسلام حتمی است و اجازه کوچکترین تجاوزی به نفت ایران به هیچ بیگانه‌ای داده نخواهد شد و به جز برکنار شدن یا کوتاه کردن دست بیگانگان از نفت ایران و خلع ید قطعی چاره‌ای نخواهی داشت و ادامه این حرکات و توقیف مسلمان محترم پرونده ظلم و جنایتت را تکمیل خواهد کرد.

منبع: جمعیت فداییان اسلام

*****************************************************

آزادی نواب و استقبال چشم گیراز او

پس از دستگیری نواب ، عبد الحسین واحدی که مدتها در حبس بود از زندان آزاد شد.

 مدتی بعد 300 نفر از فداییان به فرمان واحدی ، مقابل درب دادگستری تجمع نمودند و خواستار آزادی نواب و فداییان اسلام از زندان شدند.

 پس از آن نیز 51 نفر از فداییان برای آزادی نواب به زندان قصر رفته و در آنجا تحصن کردند. همزمان واحدی نامه‌ای به مصدق نوشت و از او آزادی نواب را خواست. اما تمام این تلاش ها‌ بی نتیجه ‌ماند تا اینکه در اواخر خرداد ماه سال 1331، 38 نفر از فداییان به دلیل تشکیل جلسه و تظاهرات به بندرعباس ، یزد و کرمان تبعید شدند.

 نواب در زندان قصر به این رأی اعتراض نمود و اعلام روزه سیاسی و اعتصاب غذا کرد. با اعلام اعتصاب نواب ، فداییان بعد از 5 روز به تهران بازگشتند.

عصر روز سه شنبه چهاردهم بهمن ماه سال 1331 پس از بیست ماه نواب از زندان مصدق ، آزاد شد.

 ازدحام جمعیت در کوچه‌های تنگ محله سرچشمه تهران تعجب همگان را برانگیخته بود. گروه ویژه احترام و انتظامات فداییان کنار در ورودی ایستادند. آنها کت و شلوار تیره رنگ پوشیده وکلاه پوستی یک شکل بر سر داشتند و بر روی بازوهایشان بازوبند سفیدی با عبارت «هو العزیز» بسته بودند.

*****************************************************

نواب ؛ کاندیدای وکالت مجلس

سال 1332 نواب کاندیدای وکالت مجلس شد.

فردی اعلامیه‌ای صادر نمود و در آن نواب را دشمن امام زمان عجل الله فرجه نامید. نواب خیلی دلش گرفت. وقتی به خانه بازگشت از شدت ناراحتی شروع به گریه کرد ، حتی نتوانست با من صحبت کند ، در همین زمان ایشان انصراف خود را از وکالت مجلس اعلام نمود.

 مدتها گذشت و آن شخص به بیماری سختی دچار شد ، وقتی این موضوع را به آقا اطلاع دادند ، ایشان گفتند: «باید به عیادت برویم.» ولی آقای «واحدی» خاطره آن روز را به یاد ایشان آورد و گفت: «او به شما تهمت زده است ، چگونه به عیادت او می‌روید.»

نواب بدون توجه به صحبت اطرافیان به ملاقات آن شخص رفت و هفتاد مرتبه حمد نزد او خواند تا حال مریض بهتر شد و 20 تومان نیز کنار بستر او گذاشت و بازگشت.

آن فرد از خجالت حتی به آقا نگاه نکرد.جهت دریافت آخرین اخبار ، مطالب وبلاگ و اطلائیه ها و... عضو خبرنامه ی ما شوید. جهت عضویت لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

مرکز اسلامی هامبورگ

RSS