LETTER4U
من را محبوب کنید
در راستای نشر فرهنگ اسلامی هرگونه استفاده ی تجاری از مطالب وبلاگ مورد رضایت ماست...به امید این که مقدمه سازان ظهورش باشیم...اللهم احفظ امامنا سید علی خامنه ای...یا حق...

روزشمار فاطمیه
روزشمار محرم عاشورا
ساعت فلش مذهبی

هیئت پایگاه شهید نواب30\3\92

ابتدا زیارت عاشورا توسط آقای حسین رضایی خوانده و سپس سید علی دبیری ابیاتی درباره ی اعیاد شعبانیه خواندند.در آخر مجلس هم در ضمن پذیرایی حاج آقای آزوش به نکاتی اشاره فرمودند.

هیئت پایگاه شهید نواب

هیئت پایگاه شهید نواباطلاعیه 8

زمان شروع کلاس ها ی پایگاه:شنبه1\4\92 .دوستان ساعت پنج بعد از ظهر نمایشگاه تشریف بیاورند.اطلاعیه7

دوستان بحث های حاشیه ای رو توی تالار گفت وگو مطرح کنن.برچسب‌ها: اطلاعیه ها
هشدار!!!!!

قابل توجه دوستانی که نظرات...در وبلاگ می گذارند: اگر بحث یا نظر خاصی دارید می توانید در تالارگفت و گو مطرح کنید.در ضمن از این به بعد تا مدتی نظرات بعداز تأیید مدیر وبلاگ در وبلاگ نمایش داده می شودعصبانی.(ببخشید که با این لحن صحبت کردم.لازم دیدم این طور صحبت کنم تا بعضیا حواسشون جمع باشه)برچسب‌ها: اطلاعیه ها
ایران کره ی جنوبی را برد!
ایران کره ی جنوبی را برد!
برد شیرین تیم ملی را به مردم ایران تبریک می گوییم.تیم ملی فوتبال ایران مقتدرانه به جام جهانی 2014 برزیل صعود کرد.
به گزارش سایت رسمی باشگاه استقلال، ملی پوشان کشورمان در اولسان به مصاف کره جنوبی رفتند که در پایان با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسیدند. در این دیدار رضا قوچان نژاد تک گل ایران را در دقیقه 60 به ثمر رساند. با این برد تیم ایران 16 امتیازی شد و در صدر جدول گروه اول مقدماتی جام جهانی در قاره آسیا گرفت.
تیم ایران برای بار چهارم به جام جهانی صعود کرد و نکته قابل توجه صعود تیم ایران به عنوان تیم نخست گروه به جام جهانی برزیل است...
ادامه،در ادامه ی مطلب.


برچسب‌ها: ورزش
پالایش نفت خام

 نفت :

1 – معنی واژه نفت : در زبان لاتین نفت دایترولیوم Detroleum  یا Rockoil  به معنی روغن سنگ گویند .

2 – منشاء نفت : از گذشته تا حال نظریه های گوناگونی درباره منشاء نفت پیشنهاد شده امروزه اکثر دانشمندان این نظریه را قبول دارند که منشاء نفت از پلانکتون های دریایی است . پلانکتون ها حیوانات و نباتات بسیار کوچکی هستند که در آب دریاها به مقدار زیاد وجود دارند این موجودات عمرشان کوتاه و تکثیرشان فوق العاده سریع است . وقتی می میرند بدنشان با گل ولای در آب دریا ته نشین می شود وقتی این مواد رسوبی روی همه انباشته می شوند لایه های بالایی روی موادرسوبی طبقات زیرین فشار می آورند آن را فشرده و متراکم می کنند . پلانکتون هایی که بین لایه ها هستند بوسیله باکتری ها و کاتالیزورها و نیز بر اثر دما فشار زیاد در مدت بسیار طولانی بصورت مواد نفتی در می آیند ، برای اینکه نفت تشکیل شود به محیط رسوبی خاص نیاز است . در همه ی دریا ها چنین محیطی یافت نمی شود بهترین شرایط ایجاد نفت وجود محیط رسوبی فاقد اکسیژن است . زیرا وجود اکسیژن موجب تجزیه کامل مواد آلی می شود طوری که دیگر چیزی از آنها در رسوبات نفتی باقی نمی ماند . چنین محیطی در دریاهایی وجود دارد که :

1 – فاقد جریان های آب زیر دریایی باشند .

2 – حرکات امواج در آن طوری شدید نباشد که آب های سطحی اکسیژن دار را به اعماق دریا برساند .

پالایش نفت خام

3 – شیمی نفت : نفت خام مخلوط پیچیده ای از هیدروکربنهای مایع و گاز است و ترکیب شیمیایی ثابتی ندارد . نوع هیدروکربنهای نفت در نقاط مختلف متفاوت است در بعضی نقاط نفت بیشتر از نوع هیدروکربنهای زنجیری است در صورتی که در بعضی از نوع هیدروکربنهای حلقوی است . نفت علاوه بر هیدروکربنهای مختلف ، ترکیبات اکسیژن دار ، نیتروژن دار گوگردی و حتی برخی عناصر فلزی نیز دارد .

درصد ترکیبات عناصر در نفت خام به قرار زیر است :

بر حسب درصد :

C : 84 – 87                                                              H : 11 – 14

S : 0 – 5                                                                    O : 0 – 1

N : 0 – 1

4 – فیزیک نفت : معمولا نفت خام در مناطق مختلف وجود دارد . خواص فیزیکی نفت خام بنا به محیطی که از آن بدست می آید با دیگری متفاوت است . بعضی ویژگی های فیزیکی نفت خام در تعیین مشخصات فرآورده های نفتی که از آن بدست می آید ودر نتیجه تعیین قیمت آنها بسیار مهم است .

1 – رنگ : بطور کلی رنگ نفت های خامی که از هیدروکربنهای سنگین وزن تشکیل شده اند از قهوه ای تا سیاه تغییر می کند ولی محصولاتی که هیدروکربنهای سبک وزن دارند روشن تر هستند و رنگ های آنها بین سبز تا قهوه ای متغییر است .

اغلب نفت های خام در برابر نور نوعی خاصیت درخشنده گی ( فلورسانس ) دارند و نوعی فروسانس سبز ایجاد می کنند .

2 – بو : بوی نفت خام بسیار متفاوت است . نفت های گوگرد دار بوی نامطبوع سولفید هیدروژن ، نفت های خام ینسیلوانیا بوی سیر و نفت خام تگزاس بوی کافور می دهند .

3 – وزن مخصوص : یکی از ویژگی های موثر در تعیین مشخصات فرآورده نفتی وزن مخصوص آنهاست . وزن مخصوص هیدروکربنهایی که نقطه جوش پایین دارند از وزن مخصوص هیدروکربنهایی که نقطه بالایی دارند کمتر است . بنابراین از روی نقطه جوش کم و بیش می توان مواد سازنده یک فرآورده را شناسایی کرد .

4 – نقطه جوش و تقطیر : هر یک از هیدرو کربنهای نفت خام نقطه جوش ویژه ای دارند که با آزمایش تقطیر بدست می آید و می توان چگونگی گسترش کربن ها را در فرآورده های سبک نفتی اهمیت زیادی دارند .

5 – فشار بخار : با توجه به ترکیب نسبی مواد سازنده آن بارها تغییر می کند و با آزمایش تعیین فشار بخار می توان فرار بودن یک فرآورده را مشخص کرد که برای فرآورده های سبک نفت اهمیت زیادی دارند .

تعریف پالایشگاه : مجتمعی صنعتی و متشکل از واحد عملیاتی مختلف پالایش نفت است .

عملیات پالایشگاهی : 1 –  عملیات تفکیک 2 –  عملیات تبدیل 3 –  عملیات تصفیه

ادامه ی مقاله را در ادامه ی مطلب بخوانید...برچسب‌ها: مقالات علمی, علمی
گنجشک و حضرت سلیمان(ع)

گنجشک و حضرت سلیمان(ع)

حضرت سلیمان پیغمبر(ع ) گنجشکى را دید که به ماده خود میگفت : براى چه از من دورى جسته و در مقابل خواسته هاى من تسلیم و منقاد نمى شوى ، و اگر بخواهم : سراپا بارگاه و قبه سلیمان رابا منقارم گرفته و بدریا مى اندازم !
حضرت سلیمان از سخن گنجشک به تبسم آمده ، و آن ها را به پیشگاه خود خوانده و گفت : چگونه میتوانى چنین کارى را بجا آورى ؟
گنجشک پاسخ داد: نمى توانم یا رسول الله ، ولى مرد گاهى خود را در مقابل زوجه اش بزرگ و توانا نشان داده . و بخاطر تعظیم و تزیین خود اظهاراتى میکند، و گذشته از اینها شخص محبّ در گفتار و رفتار و حرکاتش در مورد ملامت واقع نمیشود.
حضرت سلیمان بگنجشک ماده فرمود: براى چه از اطاعت زوج خود سرپیچى کرده ، و خود را تسلیم او نمیکنى ؟ در صورتیکه او ترا دوست میدارد.
گنجشک ماده گفت : یا رسول الله ! او در محبت من صادق نیست ، زیرا که بجز من بدیگرى هم علاقه و محبت پیدا میکند.
این سخن در قلب حضرت سلیمان (ص ) اثر شدیدى بخشیده و گریه و زارى نمود، و سپس مدت چهل روز از میان مردم کناره گیرى کرده و پیوسته از پروردگار جهان مسئلت مینوند: که محبت و علاقه او را خالص کرده و علاقه هاى دیگر را از قلب او خارج کند.(1)
نتیجه :
محبت تابع جمال و جلال و عظمت ذاتى محبوب و در اثر نیکوئى و احسان او حاصل میشود، و هر چه جمال و احسان او بیشتر است : محبت و علاقه به او هم شدیدتر و محکمتر خواهد بود، علامت شدت محبت این است که : در مقابل او از علاقه هاى دیگر صرفنظر شود.
و چون خداوند متعال از جهت جمال و جلال بر همه موجودات و ممکنات برترى داشته ، و نعمتها و احسان او از حد فزون و از شماره بیرون است : پس ما باید بیش از بیش نسبت باو اظهار محبت و ابراز علاقه و صمیمیت نموده ، و هرگونه علاقه و تمایل باطنى داشته باشیم در مقابل محبت او فدا کنیم .
مال و عنوان و اولاد و سایر نعمتها و امتیازات دنیوى همه و همه از آثار رحمت و احسان بى پایان پروردگار جهان بوده ، و شخص عاقل و خردمند کوچکترین توجهى در مقابل مبدأ و منشاء اثر، به آثار و فروعات ندارد.
تو و طوبى و ما قامت یار
فکر هر کس بقدر همت اوست
هر گل نو که شد چمن آرا
ز اثر رنگ و بوى صحبت او است


1- (النور المبین للجزایرى )

تهیه و تنظیم:محمد رضا صفری

منبع:yamojir.comبرچسب‌ها: حکایات
قرآن و ناپلئون

 قرآن و ناپلئون

((ناپلئون )) بزرگ نابغه سیاسیون عالم ، راجع به مسلمین فکر کرد.
پرسید: ((مرکز مسلمین کجاست )).
((مصر)) را به او معرفى کردند. با یک مترجم عرب به طرف شهر مصر حرکت کرد. پس از ورود با مترجمش ، به ((کتابخانه )) آن شهر وارد شد.
به مترجمش گفت : یکى از این ((کتابها)) را برایم بخوان .
مترجم دست برد بین این همه ((کتب )) یکى را برداشت و گشود، دید ((قرآن )) است . اول صفحه چشمش را این آیه جذب نمود:
انّ هذا القرآن یهدى للّتى هى اقوم (1)
((قرآن مردم را به استوارترین راه هدایت مى کند)) آیه را براى ناپلئون خواند و ترجمه کرد.
ناپلئون ، از کتابخانه بیرون آمد. ((شب را تا صبح بفکر این آیه بود)).
صبح بیدار شده و دو مرتبه به کتابخانه آمد. از مترجم خواست از همان کتاب دیروزى برایش بخواند...

ادامه ی حکایت را در ادامه ی مطلب بخوانید.برچسب‌ها: حکایات
اطلاعیه 4

تالار گفت و گو افتتاح شد.شما عزیزان می توانید برای استفاده از آن روی لینک آن در منو کلیک کنید.

اگر بحث یا نظری دارید می توانید در تالار گفت و گو مطرح کنید.برچسب‌ها: اطلاعیه ها
بیستمین جلسه ی شورای پایگاه شهید نواب

جلسه ی شورا

بیستمین جلسه ی شورای پایگاه شهید نواب(و اولین جلسه ی شورا بعد از اتمام امتحانات) در تاریخ 23\3\92 با حضور آقای قمین و غیبت دو نفر از دوستان برگزار شد.

ابتدای جلسه صحبتی در مورد کارهای دوستان(که قرار بود انجام دهند)صورت گرفت که متأسفانه بیشتر دوستان وظایف خود را انجام نداده بودند.سپس در مورد برنامه های قابل اجرا در ماه مبارک رمضان صحبت و پیشنهاد های خوبی مطرح شد که قرار شد در جلسه ی بعدی بیشتر در مورد آن صحبت شود. و در آخر جلسه هم در مورد تهیه ی فیلم (کلیپ)پایگاه صحبت به عمل آمد. لازم به ذکر است که جلسه ی فیلم انشاءالله سیم خرداد ماه برگزار خواهد شد و در این جلسه تنها اندکی به موضوع فیلم(به دلیل کمبود وقت)پرداخته شد.نقد بازی Prince of Persia

سال پیش بود که شرکت بازی سازی یوبی سافت امتیاز بازی ناشناسی به نام Prince of Persia  را از خالق آن جردن مکنر خریداری کرد. عنوانی که بر اساس کتاب “الف للیله و لیله” یا به زبان پارسی “هزار و یک شب” نوشته شده بود. در سال 2003 بود که یوبی سافت در سبک اکشن ماجراجویی انقلابی به پا کرد و بدین گونه بود که اولین بازی از سری بازی های Prince of Persia  منتشر شد. اما تمام این کارها  برای خراب کردن وجه ی ایران باستان و نسل پارسی و ایرانی است.
در ابتدای بازی پرنس او پرشیا 5 میبینیم سربازانیکه میخواهند حمله کنند به زبان فارسی صحبت میکنند .
حتی در بخشی از بازی سربازان ایرانی را که در حال فکر کردن به غارت جواهرات هستند را به زبان فارسی ترجمه کرده اند.
نکته ی بسیار خنده دار این است که خود شاهزاده که ایرانی است به زبان انگلیسی صحبت میکند در صورتی که غول های بازی به فارسی روان حرف میزنند . در خصوص آثار باستانی و نقش‌های برجسته حکاکی‌شده بر روی سنگ نیز می‌توان گفت در ایران باستان، به ویژه در دوران هخامنشی، نقش برجسته شیر بالدار وجود دارد.

نقد بازی

ادامه ی نقد را در ادامه ی مطلب بخوانید...زندگینامه ی شهید مرتضی آوینی

زندگینامه ی شهید مرتضی آوینی

زندگینامه ی شهید از زبان خودش

من بچه شاه عبدالعظیم هستم و درخانه‌ای به دنیا آمده و بزرگ شده‌ام که درهر سوراخش که سر می‌کردی به یک خانواده دیگر نیز برمی‌خوردی.
اینجانب - اکنون چهل و شش سال تمام دارم. درست سی و چهار سال پیش یعنی، درسال 1336 شمسی مطابق با 1956 میلادی در کلاس ششم ابتدائی نظام قدیم مشغول درس خواندن بودم. در آن سال انگلیس و فرانسه به کمک اسرائیل شتافته و به مصر حمله کردند و بنده هم به عنوان یک پسر بچه 12-13 ساله تحت تأثیر تبلیغات آن روز کشورهای عربی یک روزی روی تخته سیاه نوشتم: خلیج عقبه از آن ملت عرب است. وقتی زنگ کلاس را زدند و همه ما بچه‌ها سر جایمان نشستیم اتفاقاً آقای مدیرمان آمد تا سری هم به کلاس ما بزند. وقتی این جمله را روی تخته سیاه دید پرسید:« این را که نوشته؟» صدا از کسی درنیامد من هم ساکت ، اما با حالتی پریشان سر جایم نشسته بودم...

ادامه ی زندگینامه را در ادامه ی مطلب بخوانید.اطلاعیه 3

هیئت این هفته ی پایگاه شهید نواب در تاریخ23\3\92 به علت برگزاری جشن اعیاد شعبانیه در روز چهارشنبه ، برگزار نمیشود.

ضمناً لازم است فرا رسیدن این اعیاد فرخنده را به شما تبریک بگوییم.

جشن اعیاد شعبانیه مبارک

جشن اعیاد شعبانیه مبارکبرچسب‌ها: اطلاعیه ها
تأثیر مدارهای الکترومغناطیسی برانسان

امروزه مصرف انرژی در صنعت برق رو به افزایش است و اثرات مخربی تأثیر مدارهای الکترومغناطیسی برانسانبر روی سلامتی و ایمنی انسان داشته است. تاثیرات میدانهای الکتریکی و مغناطیسی بر روی سلامت و بهداشت انسان از مضرات این صنعت می‌باشد. ما در زندگی روزمره در محیط کار و خانه و مدرسه در معرض میدان الکتریکی و مغناطیسی هستیم. میدانهای مغناطیسی و الکتریکی به وسیله خطوط نیرو، سیمهای الکتریکی و تجهیزات الکتریکی تولید می شود و خطوط نامرئی نیرو هستند که در اطراف هر وسیله وجود دارند و قدرت آن با افزایش ولتاژ افزایش می‌یابد. میدان الکترومغناطیسی از وسایل برقی مثل کامپیوتر شخصی، فر برقی، تلویزیون، یخچال و غیره و نیز خطوط انتقال نیروی برق با ولتاژ زیاد حاصل می شود. میدان الکترومغناطیسی بر روی سیستمهای عصبی و رشد و تکامل و ترمیم سلولها اختلالاتی ایجاد می‌کند و موجب پیدایش امراض ناشناخته مانند انواع سرطانها، طومورهای مغزی و ناباروری در انسان می‌شود همچنین افرادی که به دفعات و به مدت طولانی در معرض چنین میدانهایی قرار می‌گیرند و نیز افراد شاغل در صنایع برق و تلفن، تعمیرکاران تلویزیون و جوشکاران آسیب پذیرتر می‌باشندپس باید با نصب دستگاههای کنترل سرطانزایی در محیط کار و شناسایی منابع تولید الکترومغناطیسی، رعایت نکات ایمنی در محیط کار و در صورت امکان استفاده از تجهیزاتی که دارای حداقل میزان انتشار امواج الکترومغناطیسی است محیطی مناسب برای کار و فعالیت ایجاد نماییم...

ادامه ی مقاله را در قسمت ادامه ی مطلب بخوانید.برچسب‌ها: مقالات علمی, علمی
زندگینامه ی شهید مهدی زین الدین

زندگینامه ی شهید مهدی زین الدین

به سال 1338 ه.ش در کانون گرم خانواده‌ای مذهبی، متدین و از پیروان مکتب سرخ تشیع، در تهران دیده به جهان گشود. مادرش که بانویی مانوس با قرآن و آشنای با دین و مذهب بود برای تربیت فرزندش کوشش فراوانی نمود. داشتن وضو، مخصوصاً هنگام شیردان فرزندانش برایش فریضه بود و با مهر و محبت مادری، مسائل اسلامی را به آنها تعلیم می‌داد.

نبوغ و استعداد مهدی باعث شد که او دراوان کودکی قرآن را بدون معلم و استاد یاد بگیرد و بر قرائت مستمر آن تلاش نماید. پس از ورود به دبستان در اوقات بیکاری به پدرش که کتابفروشی داشت، کمک می‌کرد و به عنوان یک فرزند، پدر و مادر را در امور زندگی یاری می‌داد...

ادامه ی زندگینامه را در قسمت ادامه ی مطلب بخوانید.حاشیه افتتاحیه1392

حاشیه افتتاحیه 1392(فعالیت دوستان زحمت کش پایگاه شهید نواب به عنوان گروه پشتیبانی) ... .توضیحات بیشتر داده نمیشود...خودتان قضاوت کنید:

افتتاحیه1392

افتتاحیه1392برچسب‌ها:

جهت دریافت آخرین اخبار ، مطالب وبلاگ و اطلائیه ها و... عضو خبرنامه ی ما شوید. جهت عضویت لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

مرکز اسلامی هامبورگ

RSS